Jak pracujemy

Organizacja Placówki


Żłobek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00, z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy, a także dni uwzględnionych w rocznym planie pracy placówki.
(Wprowadziłyśmy dwu tygodniową przerwę wakacyjną, dla zapewnienia jak najlepszej opieki dla naszych dzieci oraz ich bezpieczeństwa. Przerwa przypada co roku na 2 ostatnie tygodnie lipca)
W organizacji pracy naszej placówki, wspiera nas aplikacja mobilna Livekid
Dzięki niej realizujemy :

-  bezpośrednią komunikację rodzica z dyrektorem placówki , ale i również komunikację bezpośrednio z opiekunami grupy dziecka – co zapewnia spokój rodzica podczas pracy :-)
-  codzienną relację dnia w postaci zdjęć, lub filmików- co zapewni miłą przerwę w pracy :-)
-  dostęp do planów zajęć na dany miesiąc – dzięki czemu wiecie Państwo jakie aktywności są danego dnia
-  dostęp do jadłospisów
-  ważne ogłoszenia dotyczące funkcjonowania placówki z możliwością komentowania – dzięki czemu jesteście Państwo na bieżąco z tym co się dzieje w placówce oraz możecie uczestniczyć we wspólnych dyskusjach
-  zgłaszanie nieobecności dziecka – dzięki czemu automatycznie nie nalicza się opłata za wyżywienie
-  rozliczenia – wygodna opłata za cały pobyt w żłobku.





Grupy


W naszym żłobku mam trzy grupy dzieci, z podziałem na wiek. Każda z grup liczy 14-stkę dzieci.

1. Chmurki – grupa maluszków :

Dzieci w wieku 1-1,5 roku – 3 opiekunów

2. Gwiazdki – grupa średniaków

Dzieci w wieku 1,5-2 latka – 2 opiekunów

3. Słoneczka – grupa starszaków

Dzieci w wieku 2 latka i wzwyż – 2 opiekunów

Pomimo pewnych ram wiekowych przyjętych w podziale grup, równie ważny dla nas jest poziom rozwoju dziecka oraz jego potrzeby, przede wszystkim te emocjonalne- i to decyduje o ostatecznym przyjęciu do danej grupy.





Adaptacja


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że proces adaptacji to duże wyzwanie zarówno dla Dziecka jak i dla Rodzica, dlatego do ułożenia procesu adaptacyjnego przykładałyśmy od początku bardzo dużą wagę.

Najważniejsze w tym procesie jest dziecko i jego emocje. Dziecko potrzebuje czuć się bezpiecznie i zaufać nowemu otoczeniu, a także dużego wsparcia w postaci spokoju od Rodzica :-)

Dlatego przed terminem adaptacji, dostajecie Państwo dostęp do aplikacji Livekid, a co za tym idzie bezpośredni dostęp do opiekuna, który będzie tą adaptację ustalał oraz prowadził. Dzięki temu, Rodzic może nawiązać kontakt z opiekunem jeszcze przed adaptacją, może zadać wszystkie niepokojące pytania oraz nabrać zaufania i spokoju jaki czuć od naszych Cioć :-)

Adaptację ustala i prowadzi zawsze jeden opiekun, dzięki czemu dziecko podczas adaptacji, nawiązuje relacje i poczucie bezpieczeństwa z konkretną osobą, co jest niezmiernie ważne na początku.

Zatem jak wygląda u nas adaptacja?

Adaptacja trwa tydzień, zaczynamy zawsze od poniedziałku, aby mieć do dyspozycji całe 5 dni.

Pierwszego dnia Rodzic wchodzi z Dzieckiem do szatni i tam następuję pierwsze spotkanie z opiekunem :-)

Tego dnia jest zawsze dłuższa chwila, na to aby nawiązać kontakt i interakcje dziecka z opiekunem przy bezpiecznej dla niego osobie ( mamie, tacie, babci, niani). Jest również czas żeby osobiście się poznać i porozmawiać. Adaptujemy tylko jedno dziecko w danym tygodniu, co pozwala na nawiązanie bliskiej relacji.

Następnie dziecko idzie na salę z opiekunem, a rodzic może poczekać w szatni. Jest to bardzo ważne, aby dziecko poszło na salę bez rodzica, ponieważ założeniem tej metody jest świadomość dziecka, że jest w dobrym i bezpiecznym miejscu bez rodzica, od samego początku. Że żłobek po prostu jest dobrym i bezpiecznym miejscem dla dzieci :-)

Dziecko wtedy o wiele łatwiej adaptuje się do naturalnego środowiska żłobkowego, kiedy ma możliwość z bezpiecznym opiekunem wejść na salę i poznawać otoczenie.

Pierwszy dzień to jest około 15-20 minut na sali.
Z każdym dniem wydłużamy czas pobytu na Sali, starając się, aby drugiego dnia dziecko było u nas około 30-40 minut, trzeciego dnia około godziny,
czwartego około 2 godzin łącznie z zupką,
a piątego aby zostało na drzemce i po niej zostało odebrane.

Ta metoda małych kroków, daje dziecku możliwość na bezpieczny proces adaptacyjny, bez udziału rodzica, dzięki czemu ten proces wbrew pozorom przebiega szybciej i łagodniej, kiedy nie ma w nim elementu –opuszczania sali przez rodzica.

Rodzic może czekać w szatni – tuż za drzwiami sali, a może również wrócić do żłobka na umówiony czas z opiekunem.

Podczas adaptacji , prosimy Rodziców, aby byli pod telefonem. Zawsze lepiej jest zwolnić tempo adaptacji kiedy sytuacja tego wymaga, niż zrobić o jeden krok za dużo.

To na co stawiamy na każdym etapie naszej współpracy to komunikacja i podczas adaptacji nie może być inaczej. Codziennie dostajecie Państwo zdjęcia z adaptacji, z informacją jak dziecko sobie radzi.

Z rozmów z Rodzicami wiemy, że to daje dużo ukojenia tych dorosłych emocji :-)





Program i pedagogika


Zajęcia prowadzimy wg autorskiego programu ułożonego przez naszą wykwalifikowaną kadrę opiekunów – w postaci kalendarium żłobkowego – udostępnianego rodzicom co miesiąc na aplikacji Livekid.

W naszym codziennym planie dnia, zajęcia i zabawy edukacyjno- wychowawcze, mają na celu stymulować wielopłaszczyznowy rozwój motoryczny, językowy, zmysłowy i ruchowy dzieci oraz umożliwiać bezpieczne poznawanie i eksplorowania otoczenia.

Równie ważna dla nas jest sfera emocjonalno-duchowa, która w naszej placówce oparta jest o wzajemny szacunek i miłość. Dzięki temu dzieci w codziennych czynnościach uczą się komunikacji, rozpoznawania emocji, samoregulacji oraz wiary we własne umiejętności i możliwości.

Program edukacyjno- wychowawczy obejmuje:

- język angielski metodą immersji – w każdej grupie, jedna z opiekunek posługuję się w codziennych czynnościach, głównie językiem angielskim, dzięki czemu obcowanie z tym językiem staje się dla dzieci codziennością.

- logopedię – gimnastyka buzi i języka oraz kształtowanie prawidłowego rozwoju mowy, czas w którym, można robić wszystkie miny do woli :-)








- „Mali odkrywcy" – rozwijamy kreatywność i ciekawość poznawczą w dzieciach. Motto przewodnie zajęć brzmi – wooooow :-)







- Sensoplastyka – budzimy i rozwijamy wszystkie zmysły dzieci, naprawdę wszystkie :-)








- Dogoterapia – Zajęcia mają na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, a także empatii do naszych czworonożnych przyjaciół.







- Kuchcikowo – poszerzanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz poznawanie nowych smaków.







- Zajęcia muzyczne – poza wszechstronnym rozwojem dziecka, jest to czas obcowania z emocjami, ekspresją i twórczością, tu zaczyna się geniusz :-)







- Wydarzenia i goście specjalni – z miłości do dzieci i ich uśmiechu, co najmniej raz w miesiącu organizujemy wydarzenie specjalne, wychodzące poza nasz program :-)








- Spacery – zawsze kiedy pogoda na to pozwala - wychodzimy na zewnątrz.







- Urodziny – celebrujemy od najmłodszych lat !!! Co rodzice mogą podziwiać na pięknych zdjęciach , które wysyłamy :-).







- Dzień zabawek – każdy piątek jest u nas dniem zabawek, który uczy kompetencji społecznych i życiowych od najmłodszych lat, takich jak np:

• umiejętność dzielenia się,
• empatii,
• szacunku,
• odpowiedzialności,
• zrozumienia





Opieka specjalistów


Na stałe współpracujemy z psychologiem oraz logopedą. Są to zaufani specjaliści, którzy czuwają nad prawidłowym rozwojem naszych dzieci , a także wspierają nas jako kadrę, służąc pomocą , swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Co roku przeprowadzane są badania przesiewowe pod kątek wykrycia nieprawidłowości rozwoju mowy, a w razie potrzeby istnieje możliwość podjęcia terapii indywidualnej, podczas pobytu dziecka w żłobku.

W naszej placówce jest również możliwość konsultacji z Panią psycholog odnośnie rozwoju dziecka.




Patrycja Maziejuk - logopeda, pedagog, doradca rodzicielski

Moja praca zrodziła się z moich dwóch pasji: pierwszej -- do logopedii -- bo to właśnie dzięki językowi możemy porządkować otaczający Nas świat, drugiej -- do pracy z dziećmi. Interesuję się rozwojem dziecka na każdym etapie jego życia , logopedia i doradztwo rodzicielskie to dziedziny z którymi wiążę przyszłość. Doświadczenie zawodowe zdobywam, pracując z dziećmi w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju. Udzielam konsultacji oraz praktykuję wiele metod terapii w ramach indywidualnych spotkań logopedycznych oraz terapii pedagogicznej.
Podnoszę stan podstawowej wiedzy rodziców w zakresie zaburzeń mowy i rozwoju ich dzieci tak, by mogli czuwać nad jak najlepszym rozwojem swoich pociech.


Magdalena Wyszkowska-Suska

Jestem psycholożką, adeptką pedagogiki, entuzjastką niedyrektywnych metod pracy z dziećmi i mamą dwójki maluchów. Mam ponad 8 lat doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą z trudnościami wychowawczymi i rozwojowymi. Pomagam rodzicom zrozumieć i mądrze wspierać swoje pociechy. Wspieram mamy robiące pierwsze kroki w macierzyństwie. Zajmuje się kompleksową diagnozą i terapią dzieci oraz zajęciami Grupowymi wspierającymi ich rozwój. Swój warsztat terapeutyczny kształtuje wybierając metody oparte na rozwoju i relacji, pedagogice Montessori, Porozumieniu bez przemocy, Psychoterapii Systemowej. Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, Seminarium Psychoterapii Okołoporodowej. Jestem w trakcie drugich studiów magisterskich na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna profil Innowacyjni Nauczyciele. Swoje doświadczenie zdobywałam m.in. w Fundacji SYNAPSIS, Stowarzyszeniu Terapeutów, Fundacji Tęcza, warszawskich żłobkach Niepublicznych. Obecnie współpracuje z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Spokojna Główka" i Gabinetem „Promyk".





Plan dnia


7:00 - 9:00 - schodzenie się dzieci – zabawy dowolne dzieci, lub inspirowane przez opiekuna
9:00 - 9:25 - śniadanie
9:25 - 9:40 - poranna toaleta
9:40 - 11:00- zajęcia poznawcze/ spacer/plac zabaw
11:10 - 11:40 - zupka
11:40 - 14:00 - leżakowanie
14:00 - 14:15 - toaleta
14:15 - 14:40 - obiadek
14:40 - 15:35 - zajęcia/ zabawa swobodna
15:35 - 16:10- podwieczorek
16:10 - 18:00- zabawy w Sali/ rozchodzenie się dzieci.





Kuchnia


Od początku naszego żłobka, współpracujemy z firmą cateringową, która specjalizuje się w przygotowywaniu pełnowartościowych posiłków dla żłobków i przedszkoli.

Wspólnie wyznajemy zasadę – zdrowo jem, zdrowo rosnę- !

Unikamy podawania dzieciom słodyczy i cukrów.

Dzieci mają nieograniczony dostęp do wody, piją ją z kubeczków, bądź bidonów z rurką – w zależności od umiejętności.
Do posiłków przyjeżdżają również niesłodzone kompoty i herbatki ziołowe.

Możliwość diety indywidualnej, eliminacyjnej – potrzebna jest nam tylko taka informacja i wszystko jest możliwe :-)

Posiłki są fantastyczną okazją do rozwijania umiejętności samodzielnego jedzenia, poznawania zasad zachowania przy stole, a także poznawania nowych smaków.

Menu jest publikowane raz na dwa tygodnie w aplikacji Livekid – w zakładce jadłospisy, dzięki czemu macie Państwo do niego bezpośredni dostęp.

Przykładowe menu:

•  śniadanie:
    - musli (bez orzechów) na mleku roślinnym
    - jogurt owocowy
    - bułeczka z musem owocowym
    - kanapeczki z szynką
    - mix świeżych warzyw
    - herbata ziołowa
•  zupa:
    - krupnik jaglany z kurkumą i koperkiem
•  obiad:
    - gulasz z marchewką i czosnkiem niedźwiedzim
    - kopytka
    - sałata z marchewką i dipem jogurtowym
    - buraczki
    - kompot wieloowocowy- bez cukru
•  podwieczorek:
    - kolorowa galaretka
    - banan
    - pełnoziarniste biszkopty
    - napar z lipy z miodem